českyenglishdeutschpolski

SKIREGION.CZ

Jizerské hory

Jizerské hory

Jizerské hory – naše nejseverněji položené pohoří se rozkládá na hranicích mezi Českou republikou a Polskem. Na západě sousedí s Lužickými horami a na východě s Krkonošemi. Jizerské hory získaly název podle řeky Jizery, která pramení na svahu hory Smrk (1124 m.n.m.) na české straně nejvyšší hory tohoto pohoří.

Přírodní bohatství Jizerských hor

Příroda hor charakteristická původními, v některých oblastech zachovalými, bukovými porosty a pozdějšími smrkovými lesy s mokřady, rašeliništi a rašelinovými jezírky, žulovými balvany, byla vyhlášena v roce 1968 chráněnou krajinnou oblastí (CHKO Jizerské hory). Oceňovanou se stala také velkými zdroji pitné vody pro podhorskou oblast a města Liberec a Jablonec nad Nisou.

Jizerské hory

Historie

Od 14. století se začala oblast trvale osídlovat a postupně se zde rozvíjel textilní průmysl, dřevařství a těžba rud a kamene.

V 17. století zde vznikla řada sklářských hutí a brusíren a v pozdějším období tolik známá bižuterní výroba.

V 19. století s rozvojem dopravy začíná i zájem turistů o tuto oblast a budování turistických chat a rozhleden.

Sportovní vyžití

Jizerské hory

V dnešní době jsou Jizerské hory známé a velmi oblíbené díky dobrým podmínkám k aktivnímu odpočinku. V letním období mohou turisté absolvovat rekreační procházky nebo pochody po široké síti značených cest. Na své si přijdou cyklisté velkým množstvím tras pro trekingová ale i horská kola. Vyznavači in-line bruslí přivítají ideální asfaltové cesty s nádhernou přírodou.

Jizerské hory

V zimě si vyznavači bílých stop užijí výlety díky velkému množství upravených běžeckých tratí, z nichž je snad nejznámější Jizerská magistrála. Najdete zde ráj běžkařů s přibližně 70 km běžeckých stop.

Neméně známé jsou i lyžařské areály, které uspokojí začátečníky i náročné lyžaře – ve SKIREGION.CZ např Rejdice či Skiareál U Čápa.

Tipy na výlet

Jizerské hory

Velmi oblíbené jsou návštěvy větších měst – např. Liberec. Návštěvníci si nenechají ujít zábavné centrum Babylon s aquaparkem, lunaparkem a IQparkem, nebo nejstarší zoologickou a botanickou zahradu či Severočeské muzeum. V Jablonci nad Nisou mužete navštívit Muzeum skla a bižuterie. Za zmínku stojí národní technická památka Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov. Místní rozhledny mají svou historii a umožňují nádherné výhledy z různých koutů Jizerských hor – např. Štěpánka, Kopanina, Špičák, poblíž Jablonce nad Nisou Bramberk, Černá studnice, Královka, Nisanka atd.

Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast má také mnoho lokálních přírodních rezervací vyjímečných nejen svou krásou, ale i řadou vzácných rostlin a živočichů. Navštivte Jedlový důl – mozaiku lesních porostů s původními smrky, buky a jedlemi s protékající říčkou Jedlová s několika vodopády. Dále Malou stranu – přechodové rašeliniště s řadou vzácných chráněných živočichů a rostlin. Nachází se v Horním Maxově u pramenů Rovného potoka. Rašeliniště Jizerky – několik údolních vrchovišť na Malé Jizerské louce s klečí, jalovcem obecným i alpským či břízou karpatskou, obklopených podmáčenými smrčinami. Jediné naleziště vřesovce čtyřřadého v Čechách, rašelinná květena atd.

Krásná příroda a blízkost velkých měst umožňují lidem všech věkových kategorií skvělý odpočinek a načerpání nových sil.