českyenglishdeutschpolski

SKIREGION.CZ

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše jsou nejznámější a nejvyšší hory České republiky. Rozkládají se na severovýchodě republiky na hranicích mezi Českou republikou a Polskem. Dvě třetiny tohoto horského uzemí leží na české straně, jehož rozloha činí 454 km².

Na západě sousedí Krkonoše s Jizerskými horami a na východě přechází v Broumovskou vrchovinu. V Krkonoších se nachází nejvyšší hora České republiky – Sněžka (1602 m.n.m.), na kterou vede lanová dráha z Pece pod Sněžkou.

Krkonoše

Přírodní bohatství Krkonoš

Krkonoše se mohou pochlubit svojí krásou, ale i přírodním bohatstvím. Na poměrně malém území zde najdete 21 druhů rostlin a živičichů, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě. Můžete zde obdivovat podhorské listnaté lesy v údolí, na svazích hor rozsáhlé smrčiny a nebo arktoalpínskou tundru na hřebenech hor.

Krkonoše

Krajina je protkaná množstvím potoků a říček s několika krásnými vodopády. Pramení zde největší česká řeka Labe. Právem bylo toto území vyhlášeno prvním českým národním parkem KRNAP a nedávno biosferickou rezervací Unesco.

Historie a cesty za poznáním

Dlouhá historie podhorského a horského kraje vryla mnoho vzpomínek v podobě zapomenutých ruin hradů, barokních kostelů, kapliček nebo kamenných rozhleden. Na hřebenech hor nepřehlédneme opuštěnou síť vojenského opevnění z druhé světové války.

Krkonoše

Téměř každého uchvátí charakteristické roubené chalupy rozeseté po horských loukách.

Mnohé z historie, přírody a lidské dovednosti najdete v mnoha místních muzeích – Vlastivědné muzeum Vysoké nad Jizerou, Národopisné muzeum v Jilemnici, Muzeum skla a Hornické muzeum v Harrachově, Krkonošské muzeum Tři domky ve Vrchlabí, ekologická expozice v Peci pod Sněžkou atd.

Sport, turistika a zábava v Krkonoších

Krkonoše

V zimním období jsou Krkonoše největší a nejoblíbenější centrum zimních sportů v České republice. Právě zde, v kolébce českého lyžování, se nachází velké množství moderních a skvěle vybavených skiareálů jako např. Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Špindlerův Mlýn, Jánské Lázně, Pec pod Sněžkou atd. Velká nabídka kvalitně upravených sjezdových tratí od nejdelších a nejtěžších až po sjezdovky určené pro začátečníky, uspokojí každého lyžaře. Na své si přijdou i milovníci běžeckého sportu díky 550 km strojově upravovaných a dobře vyznačených cest. Tyto tratě se navzájem propojují s Krkonošskou lyžařskou magistrálou, vedoucí ze západní části Krkonoš, z Harrachova, přes Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Malou Úpu až na východ do Žacléře.

Krkonoše

V letním období si návštěvníci hor mohou vychutnat nádherné přírodní scenérie díky velkému množství dobře značených tras nejen pro pěší turistiku, ale i pro cykloturistiku. Naleznete zde spoustu velmi zajímavých míst, která stojí za trochu námahy při pěším výletě nebo na kole, jako je např. pramen Labe, mohyla Hanče a Vrbaty, Sněžka, Černohorská a Úpská rašeliniště, Údolí Bílého Labe, Obří důl atd. Lyžařská centra jsou v letním období vybavena i množstvím sportovních a adrenalinových aktivit, jako jsou např. lanová centra, bobové dráhy apod.

Krásnou přírodou, rozsáhlou turistickou infrastrukturou a velkým množstvím ubytovacích kapacit různých kategorií jsou Krkonoše jedním z nejvyhledáva­nějších míst rekreace v České republice.